שיחת יעוץ עם מומחה

072-3969755

כאבי כתפיים

כאבי כתפיים הם בעיה שכיחה מאוד. כאבי כתפיים נובעים ממגוון סיבות, החל מבעיה בשריר (מתיחה של שרירים הקשורים למפרק הכתף), בגיד הכתף (קרע בגיד הסופרהספינטוס SupraSpinatus tear ועד לבעיות המערבות את מפרק הכתף כולו, כגון הסתיידות כתף או בורסיטיס.


כאבי כתפיים – טיפולים מתקדמים

סובלים מכאבים כתפיים, דלקת בכתף או כתף קפואה? יש אלטרנטיבה. באלטרנטיבה מרפאת כאב ובעיות אורתופדיות, צתבצע הטיפול המתקדם בעולם לבעיית כאבי כתפיים, דלקת בכתף או כתף קפואה, הכולל:

 • גלי הלם לריפוי רקמות מודלקות ליצירת זרימת דם מוגברת במפרק הכתף: גלי הלם מטפלים ביעילות במצבים של דלקת בכתף והסתיידות בכתף. טיפול בכתף קפואה נעשה גם הוא באמצעות גלי הלם.
 • פולסים אלקטרומגנטיים לטיפול בכאבי כתפיים: הטיפול המתקדם בעולם לכאבים כרוניים ודלקות. הטיפול בפולסים אלקטרומגנטיים משלים את הטיפול בגלי הלם, מזרים דם וחמצן לרקמות ולמפרק הכתף, מחזיר תפקוד תאים לרמה התקינה, עוזר בשיכוך הכאב בכתף ובהבראת המקום.
 • דיקור יפני נירולוגי לטיפול בכאבי כתפיים: שיטת דיקור מיוחדת המטפלת גם במצבים דלקתיים במפרקים ובגידים. שיטת הדיקור היפני זו יכולה לעודד הפרשת קורטיקו-סטרואידים שהם חומר אנטי דלקתי טבעי המופרש מהגוף בקביעות. במצבים דלקתיים חמורים כפי שמתרחש לאחר דלקת בכתף, גירוי הבלוטה האחראית להפרשת קורטיזון עשוי להפחית את הכאב והדלקתיות. דיקור יפני, בניגוד לדיקור סיני, מטפל גם בחוסר איזון מבני הקיים בגוף. חוסר איזון בגבהי הכתפיים ומתח כרוני בשריר הגב העליון הנובעים ממבנה לא מאוזן (למשל אורכי רגליים לא שווים) יחריף מצבים של כאבי כתפיים.
 • טווינה לטיפול בכאבי כתף: פיזיותרפיה סינית הכוללת רוטציות, מתיחות וטכניקות עיסוי להגדלת טווח התנועה של המפרק ולשיפור סירקולציית הדם למפרק הבעייתי. טיפול בכתף קפואה משלב לפעמים טווינה וטכניקות מגע אחרות. טיפול בכתף קפואה יכלול תרגילים למתיחה וחיזוק של שרירי הכתף לשיקום טווח התנועה של המפרק.

הסיבות העיקריות לכאבי כתפיים:

 • דלקת של הגידים והשרירים שאחראים על סיבוב הכתף, Rotator Cuff. במצב כזה קיים גירוי של הגידים והשרירים סביב הכתף. הכאב יבוא לידי ביטוי בתנועות מסויימות. בד”כ הדלקת נגרמת עקב גירוי הנגרם מהפעלת לחץ מוגבר על הגידים והרצועות, כמו במקרים של אימון יתר בחדר הכושר ומשחקי טניס.
 • בורסיטיס – דלקת של הבורסה המפרקית. בד”כ תהיה נפיחות עם כאב עז.
 • קרע בשרירי הכתף, מצב הקרוי גם Rotator Cuff Tear – עלול להוביל לארתריטיס חמורה. במצב כזה ניתוח עשוי לפתור את כאבי הכתף, אך ייתכן שטווח התנועה לעולם לא יחזור קדמותו. במקרים רבים בעייה זו מלווה עם הסתיידות בכתף.
 • בעיה שרירית או דלקת בכתף.
 • בעיה בגיד כגון דלקת בגיד הסופרהספינטוס המובילה גם למגבלה בטווח התנועה של המפרק.
 • חוסר איזון מבני כגון קיפוזיס, סקוליוזיס, הבדלים באורכי הרגליים, גבהי כתפיים לא שווים
 • פריצת דיסק או בלט דיסק צווארי הגורמים ללחץ נוירו וסקולרי הבא לביטוי בכאבי כתפיים.
  1. פיזיותרפיה משולבת.
  2. טווחי תנועה + גירוי חשמלי + לחיצות ועיסוי בנקודות טריגר.
  3. הדרכה לתרגילים לשיפור טווחי תנועה.
  4. טיפולים בפולסים אלקטרו מגנטיים.
  5. טיפול ע”י שיטת דיקור ייחודית – דיקור נוירולוגי יפני.בעיה גרמית כגון הסתיידות – צמיחת זיז גרמי הלוחץ על עצבים ועל מבנים במפרק הכתף ומוביל לכאבים.

כאבי כתפיים – גורמים נוספים

כאבי כתפיים נובעים לרוב מבעיה (כגון דלקת / קרע) של הרקמות הרכות שמסביב למפרק ולא מהמפרק עצמו. הרקמות האלו כוללות גידים העוברים במפרק, רצועות המחברות שרירים למפרק ובורסה – כיסים קטנים שמלאים בנוזל, הנמצאים בכל מפרק סינוביאלי (מפרק בעל תנועתיות) ותפקידם לרפד את המפרקים. במצב של פגיעה בבורסה נוצר מצב הנקרא בורסיטיס של הכתף.

הכאבים, כאמור, נובעים ממגוון סיבות, החל מבעייה שרירית (מתיחה של שרירים הקשורים למפרק הכתף), בעיה בגיד הכתף (קרע בגיד הסופרהספינטוס SupraSpinatus tear) ועד לבעיות המערבות את מפרק הכתף כולו, כגון הסתיידות כתף, כתף קפואה או בורסיטיס.

מהי הסתיידות בכתף?

הסתיידות בכתף הינה תופעה אופיינית בחלקים נרחבים של הציבור, והיא בדרך כלל שכיחה בגילאים 30-70. התופעה מתבטאת במשקעי סידן בין קבוצת גידי הכתף ובאמתחת הבורסה והמעטפת, ובעיקר בגיד הסופרה ספינטוס SUPRA SPINATUS. קבוצת גידי הכתף נקראת ROTATOR CUFF. ביניהם עובר גיד הסופרה ספינטוס – זהו גיד עם סבירות גבוהה מאוד להיווצרות הסתיידות בכתף.
הסיבה נעוצה במבנה האנטומי: גיד זה עובר במרווח הצר שבין עצם ראש הזרוע לבין הרצועות שמייצבות את עצם הבריח לזיז עצם השכמה (SCAPULA), ולכן במצבים של הרמת היד הצידה אנו מגרים את גיד הסופרה ספינטוס שנצבט ומתחכך כל הזמן. זו הסיבה העיקרית מבחינה ביו-מכנית להיווצרות ההסתיידות, כלומר בגלל פעולת חיכוך נוצרים משקעי סידן על הגיד או הבורסה.

הסיבות להיווצרות הסתיידות בכתף או דלקת:

 • גירוי גיד הסופרה ספינטוס שנצבט ומתחכך באופן עיקבי.
 • קיימת הערכה שמאמץ מוגבר של גידי הכתף, בעיקר בנקודות אחיזה בהרמת משא כבד מעל גובה הכתפיים, או אימון בחדר כושר עם משקולות, הם הגורמים העיקריים להיווצרות התופעה.
 • תהליכי ניוון והזדקנות הגידים שמאבדים את גמישותם
 • ישנה סברה שלחולי סכרת יש נטייה חזקה לקבל הסתיידות. כ-30% מהם סובלים מהסתיידות או תת פעילות של בלוטת התריס.

כיצד מתרחשת הסתיידות בכתף?

כאמור תהליך ההסתיידות או דלקת יכולים להימשך זמן ממושך. זהו תהליך שנבנה ומצטבר. קיימות הסתיידויות שונות ובגדלים שונים בין 2 ל- 20 מ”מ וככל שההסתיידות גדולה יותר כך יגברו הכאב וההגבלה בתנועה. ההסתיידות תגרום לאספקת דם לא תקינה שתתבטא בסימפטומים של כאב ודלקת. בעקבות הכאב תיווצר הגבלה בטווחי התנועה של המפרק. השלב הבא שעלול להתרחש כהחמרה של הבעייה הוא היווצרות של דלקת ואולי כתף קפואה.
בדרך כלל ניתן לאבחן בעיה זו באמצעות צילום רנטגן. הרבה פעמים המפענח ירשום: “צל מסויד”. המונח הזה מצביע על הסתיידות כתף – כלומר מבנה סידני שנוצר באזור המפרק. ההסתיידות עצמה עשויה ללחוץ על כלי דם ועצבים העוברים במפרק הכתף וליצור כאבי כתפיים עזים וממושכים.

כיצד נבדוק האם קיימת הסתיידות בכתף? ניתן לבדוק הסתיידות בעזרת צילום או אולטרסאונד בבדיקה קלינית חוסר תנועה והגבלה בכתף ביחס לשיכמה לעומת הכתף הבריאה בבדיקה סטאטית של הסופרה ספינטוס, המטופל ירגיש כאב וייתכן גם הגבלה בתנועה וחולשה, לעתים עם סימני כתף קפואה. הטיפול האפקטיבי ביותר הוא טיפול בגלי הלם – הטיפול היחידי שאכן מצליח למוסס הסתיידות בכתף.

כאבי כתפיים – שאלות ותשובות

אני סובלת מכאבי כתפיים המלווים בהקרנה לזרת הימינית. האם ההקרנה נובעת מהכתף?

סביר להניח כי ההקרנה לזרת בכף היד נובעת ממעורבות צווארית. כאבי כתפיים לא מערבים בד”כ את כפות הידיים. אצבעות כף היד מעוצבבות על ידי עצבים היוצאים מעמוד השידרה הצווארי. לעיתים, בעייה צווארית כמו פריצת דיסק צווארית או לחץ נוירו – וסקולרי יכול לגרום להקרנה לכף היד. כאבים בכתף יקרינו בדרך כלל עד למרפק.

יש לי כאבי כתפיים עזים המקרינים עד למרפק. האם ייתכן שיש לי קרע בכתף?

קרע בכתף מאובחן על ידי בדיקת אולטרהסאונד. עלייך לבקש מהאורטופד המטפל בדיקת אלוטרהסאונד לשלילת קרע. בדרך כלל, קרע בכתף מתרחש בגיד סופרהספינטוס וגרום למגבלה בטווח התנועה של הכתף יחד עם כאבי כתפיים עזים. קרע בכתף מצריך זהירות רבה בטיפולים, במיוחד בטיפולים ידניים (כגון פיזיותרפיה, טווינה, מסאג’ ועוד), כיון שמתיחה או תנועה אגרסיבית מדי שהמטפל יצור אצל אדם הסובל מקרע בכתף עשויה להחמיר את הבעייה או לגרום נזק.

יש לי דלקת בכתף. כיצד מטפלים אצלכם?

דלקת כתף מטופלת עם טיפול משולב, הכולל טכנולוגיות חדישות כגון גלי הלם, יחד עם שיטות שמרניות מסורתיות יעילות כמו דיקור יפני, דיקור סיני, שיטות מנואליות כגון טווינה או אוסטאופתיה.

התסמינים לכאבי כתפיים:

הסתמינים לכאבי כתפיים הם נפיחות, דלקתיות ולהגבלת טווח התנועה של הכתף. אפילו פעולות פשוטות כגון הרמה (אבדוקציה) לצדדים של הכתף עשויות להפוך לבלתי אפשריות:

אוסטאוארתריטיס – דלקת מפרקים ניוונית

בארתריטיס הסחוס במפרק נפגע. לאחר מכן מתחילה הידרדרות עד לפגיעה במבני המפרק הכוללים את השקע בו מתחברת עצם הזרוע אל הכתף. בסופו של דבר העצם נחשפת ועלולה להצמיח זיזים (bone spurs) שיגרו את העצבים, הגידים וכלי הדם העוברים במפרק ויגרמו למצב דלקתי ולכאב. ללא הריפוד של הסחוס, המפרק הופך לנוקשה. אנשים מסויימים מדווחים על תחושה “שהכתף יוצאת מהמקום” בגלל חסר בסיכה של הרקמה הסחוסית.

דלקת מפרקים שיגרונית – Rheumatoid Arthritis

מחלת ראומטואיד ארתריטיס, מחלה כרונית, הורסת את הסחוס במפרק, עקב גדילתה של רקמה, המפרישה כימיקלים הפוגעים בסחוס המפרקי.

מות / נמק העצם של מפרק הכתף, מצב הקרוי אוסטאונקרוזיס Avascular Necrosis

מצב כזה עלול להיגרם במצבים מסויימים, הכוללים שימוש ממושך בסטרואידים ובאלכוהול. אזי נוצרת פגיעה בכלי הדם המזינים את העצם, אספקת הדם נפגעת והעצם נמקה. המחלה שכיחה בד”כ במפרק הירך, אך עלולה להיגרם בכל מפרק בגוף, בעיקר עקב חבלה.

זיהומים בעצמות מפרק הכתף

מצב נדיר יחסית, אך מצב של חום, נפיחות ואדמומיות בכתף יכולים לרמז על זיהום המצריך טיפול רפואי. תסמינים נוספים הם, שחיקת סחוס ושבר של מפרק הכתף.

חוסר תנועה מוחלט של מפרק הכתף מהסיבות שהוזכרו מעלה, עלול לגרום לנוקשות ולאובדן תנועתיות במפרק, מצב הקרוי כתף קפואה. לכן בטיפול בכאבי כתפיים, חלק חשוב מהטיפול הוא לשמור על טווח התנועה של המפרק. מצב של כתף קפואה עשוי להיות מורכב יותר לטיפול, במיוחד אם מלווה אליו התסיידות כתף.

 

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

בוצעו 10 טיפולים בגלי הלם והכאבים שסבלתי מהם במשך שנתיים נעלמו לחלוטין

לשמחתי אני יכולה לעשות כל תנועה מבלי להרגיש כאב

עדי זינגר להמלצה המלאה

בזכות סדרת הטיפולים שעברתי אצל המטפל אופיר - לאחר מספר שבועות חזרתי לתפקד כרגיל!

הכאבים חלפו למעט תחושה קלה בשתי האצבעות

מרגלית לוי להמלצה המלאה

כמה זה מרגיע כשיודעים שהמטפל משקיע את מרצו בטיפול ללא לאות

אלעד רות להמלצה המלאה

הטיפולים עזרו לי מאוד. הם היו טובים ורציניים

שמן לילי להמלצה המלאה
לקבלת ייעוץ ראשוני חינם והנחה של 45% על הטיפול הראשון, מלאו את הטופס
מעוניין בייעוץ
כתבות וסרטונים
טיפול בגלי הלם לכתפיים
טיפול בגלי הלם לכתפיים
אתם לא צריכים יותר להסכים עם ההנחה שניתן לחיות עם כתף כואבת! אחד הטיפולים היעילים ביותר המוצעים לסובלים מבעיות כתפיים שונות הוא טיפול המבוסס על גלי הלם
כתף שחיינים
כתף שחיינים
כאבים בחלק הקדמי של הכתף שכיחים מאוד בקרב שחיינים מקצועיים - כיצד ניתן לטפל באופן אלטרנטיבי בתסמונת התפס הידועה בשם "כתף שחיינים"? קראו
טיפול משולב בכאבי כתף
ד"ר משה פרימן, מומחה לרפואה טבעית ונטורופתיה, מסביר על כאבים שונים במפרק הכתף שהינם בעיה נפוצה ומטרידה הנגרמת ממגוון סיבות ומזמין אתכם למרפאות אלטרנטיבה שבבעלותו לשים סוף לכאבים הכתפיים באמצעות טיפול ייחודי משולב בגלי הלם, פיזיותרפיה ודיקור נוירולוגי המתבצע רק במרפאות אלטרנטיבה!
מלאו פרטים ונחזור אליכם
שלח
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ