שיחת יעוץ עם מומחה

072-3969755

כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון
כאבי גב תחתון

הכותב: משה פרימן, מומחה קליניקות אלטרנטיבה, תרפיסט רב תחומי

נכתב על ידי:אופיר שגב פרימן La.c, מומחה מרכז אלטרנטיבה

 

כאבי גב תחתון הם נחלתם של מליארדי אנשים ברחבי העולם. הסיבות הן רבות ומגוונות ולכן גם דרך הטיפול משתנה ממקרה למקרה. פעמים רבות משתמשים במונח  כאבי גב תחתון על מנת לתאר כאבים המופיעים באיזור האגן, בעצם הזנב, בישבנים ובמפרק (עצם) הירך. זו לא טעות, שכן קיים קשר אנטומי קרוב מאוד בין מפרק האגן לבין מפרק הגב התחתון. בדף זה נרחיב על הסיבות השונות להיווצרות בעייה זו, ניתן טיפים למניעה של בעייה ונרחיב על שיטות הטיפול השכיחות המקילות והרבה פעמים אף פותרות את התופעה.

 

לפני שנמשיך, נספר לך על תועלות הטיפול בכאבי גב תחתון עם מרפאת כאב אלטרנטיבה:  

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

טיפול בכאבי גב תחתון במרפאות אלטרנטיבה

 • המרפאה המובילה בארץ בטיפול בבעיות כאב ומפרקים – 37 שנות נסיון

   

 • אבחון יחודי החושף את שורש הבעייה – כאבי גב עשויים להיות מוקרנים ממקום אחר או קשורים למבנה שלד לא מאוזן. חשוב מאוד לאבחן את הגורם!

   

 • החזרים כספיים על חלק מהטיפולים – המרפאה משמשת כמרפאת הסדר של חברות הביטוח בביטוחי בריאות (רפואה משלימה וטיפול דוחה ניתוח). בנוסף, המרפאה משמשת כמרפאת הסדר לטיפולי פיזיותרפיה פרטית במסגרת כללית מושלם. 

אם אתם סובלים, נואשתם מזריקות ומתרופות או טיפולים אחרים שלא צלחו, לנו הפיתרון. צרו קשר בטופס זה או התקשרו 03-5054594 ומומחה מטעמנו יצור עימכם קשר.

לא יאומן כיצד השתפרה היציבה שלי וכמו כן ההליכה

ארדיטי שלמית להמלצה המלאה

שיטות טיפול

מבנה הגב התחתון

הגב התחתון הוא מבנה אנטומי מורכב הבנוי משרירים, גידים, עמוד שידרה ובו חמש חוליות לומבריות (המכונות בשם L1-L2-L3-L4-L5). האות L משמעותה Lumbar = של הגב התחתון. החלק התחתון של הגב התחתון מחובר לעצם האגן ולעצם העצה המכונה בשם "סקרום". ברחבי הגב עוברים עצבים רבים היוצאים מחוליות עמוד השידרה. עצבים אלו יורדים לעצבב את הרגליים ואת הישבנים.

Backache Man

 

בין כל שתי חוליות נמצא מבנה טבעתי הנקרא דיסק. הדיסק משמש כבולם זעזועים וסופג תנודות ולחצים המתרחשים בחיי היום יום שלנו. חלק גדול מאוכלוסיית העולם סובל מתופעה הנקראת פריצת דיסק או בלט דיסק. בעייה זו היא אחת מהסיבות המרכזיות להיווצרותם של כאבי גב תחתון.

 

מדוע נגרמים כאבי גב תחתון ?

 • שרירים תפוסים היוצרים מגבלה בתנועת הגב ובמפרקי הגב התחתון

   

 • חוסר איזון במבנה השלד ובמרכז הכובד – גורם זה הוא אחד מהחשובים ביותר ופעמים רבות מתעלמים ממנו או "מפספסים" אותו. רובנו מתהלכים עם מרכז כובד שאינו מאוזן. במה מתבטא חוסר איזון זה ?
 1. הבדלים בין אורכי הרגליים – לא תמיד מודבר בדבר מולד. לעיתים צד אחד בגב המכווץ בצורה חזקה או מבנה של עצמות אגן לא מאוזן "מושכים" את שרירי הרגל באותו צד שכן הרגל מתחברת למפרק האגן בעצן הירך. במצב זה נוצר לחץ עצום על הגב התחתון, שכן על הצד "המקוצר" מופעל לחץ רב והגב "משלם את המחיר" שבו נושאת הרגל הקצרה יותר.

   

 2.  סקוליוזס (עקמת) – במצב זה עמוד השידרה אינו "ישר" והוא נוטה בחלק העליון לצד מסויים ובחלק התחתון לצד הנגדי. למשל: בצד ימין הוא נוטה לכיון השכמה הימנית ובצד שמאל הוא נוטה לעבר האגן השמאלי. כתוצאה מכך השרירים הנאחזים בעמוד השידרה מפתחים "תפיסות" כרונית שכן הם צריכים להתאמץ על מנת לפצות על העקמת. זוהי סיבה נפוצה להיווצרות כאבי גב תחתון.

   

 3.  מבנה כפות רגליים שאינו מאוזן – כפות הרגליים שלנו הן הבסיס ליציבות כל מערכת השלד ובכללה עמוד השידרה. אנשים רבים סובלים מכפות רגליים הנוטות ימינה או שמאלה? ניתן לאבחן מצב כזה בקלות על ידי בדיקה של סוליית הנעל. אם יש שחיקה רבה יותר בצד מסויים של הסולייה, כף הרגל שלכם "קורסת" לאותו צד. כתוצאה ממצב זה הרגליים ושרירי הגב התחתון צריכים להתאמץ על מנת "לפצות" על המנח הלא תקין של כפות הרגליים.

   

 4.  שרירי שכמות וגב עליון לא מאוזנים המשפיעים על בריאות הגב התחתון – פעמים רבות מתייחסים בטעות לשרירי הגב העליון כאל יחידה נפרדת מהגב התחתון. למעשה זוקפי הגב הם שרירים העוברים מגובה השכמות ועד לעצמות האגן והישבנים. תפיסות בגב העליון תשפיע משמעותית על כאבי גב תחתון.

 

 • פריצת דיסק או בלט דיסק – זהו מצב נפוץ ביותר שבו נוזל הדיסק המשמש כסופג זעזועים בולט או פורץ החוצה מהמבנה הטבעתי של הדיסק (ראו בתמונה למטה). העצבים היוצאים מאותה חולייה נלחצים ומייצרים כאב עצבי המקרין לגב התחתון ולישבנים ובמקרים רבים אף לאורך הרגליים וכפות הרגליים.

   

 •  שינויים ניווניים בעמוד השידרה כגון היצרות של המרווח הבין חולייתי, היצרות בתעלת חוט השידרה וזיזים בעמוד השידרה – תופעה זו מתרחשת בעיקר עם הגיל והמשמעות שלה היא שינויים בחוליות או במבנים אחרים של עמוד השידרה. השינויים גורמים פעמים רבות ללחץ על עצבים היוצאים מעמוד השידרה. הלחץ העצבי מקרין לגב התחתון ולרגליים.
 • על פי הגישה הסינית המסורתית, עבודה פיסית מאומצת מחלישה את האנרגיה (Qi) של הכליות וגורמת לתקיעות צ'י ודם

   

 • טרואמה – כמו תנועה חדה, סיבוב חד, הרמת משקל כבד, חבלה או תאונה

   

 • שברים ומחלות של רקמות החיבור כמו אוסתיאופרוזיס או גיל מתקדם.

   

 • גורמים אקלימיים – כמו פלישת רוח ולחות מחמירים את כאבי הגב. איזור הגב התחתון אמור להיות חם ומוגן. מדובר על שינה ללא חולצה, פעילות ספורטיבית ללא חולצה, שחייה ויציאה מייד החוצה אל הקור וכדומה.

   

 •  

  קשת מותנית מודגשת מדי, דבר שמוביל ללחץ על עצבים ספינליים בגב התחתון ועלול לגרום לשחיקת הדיסקים או לפריצת דיסק, בגלל משיכת החוליות אחת אל השנייה (משקל הגוף לא מתחלק בצורה שווה אלא יורד לכיוון החוליות התחתונות ונוצר לחץ עצום על הדיסקים – פוטנציאל להיווצרות פריצת דיסק)

 • אנשים שיושבים שעות רבות סובלים מלחץ על הדיסקים. בד"כ רוב הלחץ הוא על החוליות הלומבריות L3 – L4 – L5 ורוב פריצות הדיסק ובלטי הדיסק מתרחשים בחוליות אלו.

   

 • פעילות מינית מוגברת מחלישה את הכליות ואת הגב התחתון (עפ"י תיאוריות של רפואה סינית)

   

 • חוסר פעילות גופנית גורם לחוסר הזנה של הגידים, השרירים והרצועות.

מהם הסימנים של כאבי גב תחתון ?

 • קושי בהליכה או בעמידה. במצבים מסויימים ייתכן התקף אקוטי של כאבים הגורם לאנשים "לזחול על ארבע" פשוטו כמשמעו והם לא מסוגלים לעבור ממצב של שכיבה לישיבה או עמידה.
 • קושי בהתכופפות או שריכה של שרוכים בנעליים
 • כאבי בינוני עד חמור המופיע בגב התחתון או בישבנים
 • מגבלה בסיבוב הגב התחתון מצד לצד
 • הרגשה של שרירים תפוסים וכואבים
 • במקרים מסויימים ייתכנו זרמים או "זיצים" חשמליים בגלל לחץ על עצבים
בלט דיסק
בלט דיסק

כיצד למנוע או להפחית את הבעייה ?

 • פעילויות כגון שחיה (בעיקר שחיית גב או שחיית חתירה – אך יש להתייעץ עם אורטופד טרם הפעילות לא לכל אחד מומלצת פעילות כזו), הליכה, הנעלה נכונה ותרגילים לחיזוק הגב התחתון והבטן התחתונה עשויים לשפר משמעותית את כאבי הגב שלכם.

   

 • טיפולים אלטרנטיביים של מרפאת כאב עם נסיון טיפולי יכולים להועיל מאוד ובמקרים רבים לרפא את הבעייה.

   

 • ירידה במשקל תוריד עומס רב ממשקל הכובד המכני של מערכת השלד שלכם. שרירי בטן חזקים והפחתת הכרס נותנים תמיכה טובה לקשת הגבית ומפחיתים לחץ מהחוליות בעיקר החוליות התחתונות המכונות בשם L4 – L5 – S1.

   

 • במקרים מסויימים מדרסים המותאמים לכף הרגל יגרמו לכפות הרגליים שלכם לגעת בקרקע בצורה מאוזנת ומערכת השרירים פחות תתאמץ ויימנעו עומסים על שרירי הגב התחתון.
איזון מרכז הכובד המכני באמצעות נעל פיזיולוגית
איזון מרכז הכובד המכני באמצעות נעל פיזיולוגית

טיפול בכאבי גב תחתון במרפאות אלטרנטיבה

הרפואה המערבית והמשלימה מציעות שיטות רבות ומגוונות לטיפול בכאבי גב תחתון. לעיתים יש צורך בשילוב של יותר משיטה אחת על מנת לפתור כאבי גב תחתון כרוניים עקשניים. לא לכל אחד מתאימות השיטות המופיעות מטה ורצוי מאוד להתייעץ עם מומחים בעלי נסיון על מנת להימנע מתופעות לוואי או נזק, שכן חלק מהשיטות עללות לגרום לנזק אם אינן ניתנות על ידי אנשים מקצוע נכונים. להלן מרכיבי הטיפול במרפאות אלטרנטיבה:

 

 • דיקור סיני – נחשב כשיטה אפקטיבית נטולת תופעת לוואי לטיפול בגב התחתון. השפעת המחטים היא הפחתת כאב, שיפור זרימת הדם לשרירי ומפרקי הגב התחתון ואיזון מרכז הכובד.

   

 • דיקור בשיטת ד"ר טאן – שיטת דיקור נוירולוגי רבת עוצמה המשפיעה על מערכת העצבים וגורמת לשחרור משככחי כאב ושדר אנטי דלקתי יחד עם שדר המרפה שרירים

   

 • פיזיותרפיה – עיסוי וחימום של הגב התחתון ומתן תרגילים לחיזוק שרירי הגב

   

 • כירופרקטיקה – איזון מרכז הכובד ומניפולציות על חוליות שזזו ממקומן

   

 • עיסוי רפואי ועיסוי רקמות עמוק – לשיפור זרימת הדם ושחרור שרירים תפוסים המכבידים על הגב

   

 • שיטת מייטלנד – נענועים ומוביליזציות (תנועתיות) עדינות לשחרור מפרקי האגן והגב התחתון

F0_0200_0000_istock_000008883662xsmall(1)

כתבות וסרטונים

הסיבות הנפוצות לכאב גב וכיצד אפשר למנוע את הכאבים ולטפל בבעיה

כאבי גב, בדגש על כאבי גב תחתון, מהווים את הגורם השני בשכיחותו המוביל מטופלים לפנות לרופא המשפחה שלהם. כאבי הגב מופיעים לא אחת בליווי תסמינים נוספים ובמקרים מסוימים מוקרנים לאזורים נוספים כמו הידיים והרגליים. אז איך אפשר למזער נזקים ולמנוע את הכאב? קראו

כאבי גב במהלך ישיבה

הגורם המרכזי לכאבי הגב שמופיעים במהלך ישיבה ממושכת, הוא הלחץ הגדול שמופעל על הגב התחתון. רבים לא יודעים זאת, אך הלחץ המופעל על עמוד השדרה המתני בזמן ישיבה, גבוה יותר מהלחץ המופעל על עמוד השדרה המתני בזמן עמידה.כך מטפלים בכאבי גב עקב ישיבה במרפאות אלטרנטיבה,...

כואב לכם הגב? טיפים חשובים לאבחון עצמי של כאבי גב

מהו בלט דיסק דיפוזי וכיצד ניתן לטפל בו?

בלט דיסק דיפוזי הוא מצב שבו הגרעין של הדיסק בולט החוצה על פני שטח נרחב יחסית, כשהחריגה מגבולות הגזרה של הדיסק יכולה להגיע עד 50 אחוז מההיקף של הדיסק. למרפאת אלטרנטיבה טיפול שיכול לעזור משמעותית לסובלים ממצב זה

כאבי גב בעבודה מול מחשב – כיצד אפשר למנוע? טיפים ועצות להתמודדות

עובדים שעות ארוכות מול המחשב וסובלים מכאבי גב? עובדים בעבודה משרדית ומעוניינים להימנע מכאבי גב? המאמר החשוב הזה מוקדש לכם

כאבי גב בלילה, בשינה

כאבי גב המופיעים בלילה יכולים להיות עוצמתיים עד כדי כך שיעירו את החולה משנתו. במקרים החמורים ביותר, החולה לא יוכל לישון שינה רציפה כיוון שהכאבים יטרידו את מנוחתו לאורך כל הלילה. אז למה הכאבים מופיעים? וכיצד ניתן להיפטר או לפחות להפחית את הכאבים ולחזור סוף...

כאבי גב במהלך ההיריון ולאחר הלידה

הכאבים גב לא פוסקים? חשוב שלא לקבל את הכאבים כגזירת גורל- ישנו מגוון רחב של דרכים להתמודד עם הכאבים ולכן אין סיבה להמשיך ולסבול לחינם. קראי

דלקת שדרה מקשחת

התסמין של דלקת שדרה מקשחת הוא כאב כרוני באזור הגב התחתון והעכוז, ועלול להימשך למעלה משלושה חודשים - לטיפול ואבחון באלטרנטיבה קראו

סרטון וידאו : טיפול חדשני משולב בפריצת דיסק

מלאו פרטים ונחזור אליכם
שלח

קבלו עדכונים על מבצעים

וקבלו מתנה

gift

הרשמו לתפוצה וקבלו מתנה!


הרשמה

סובל מכאב או בעיה בריאותית?

פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ