שיחת יעוץ עם מומחה

072-3969755

הסתיידות בכתף

הסתיידות בכתף
הסתיידות בכתף

הסתיידות בכתף או בשמה התקני: “דלקת מסוידת של גידי הכתף”, היא בין הגורמים השכיחים המובילים להופעת כאבים באזור הכתף. שמה של התופעה נובע מגופי הסידן השוקעים בבורסות מפרק הכתף ועל גבי גידי הכתף. הסתיידות בכתף היא תהליך הדרגתי ומתמשך ולרוב יחלוף זמן רב עד שהיא תבוא לידי ביטוי בתסמינים כלשהם. בנוסף, הכאבים גורמים להגבלה בטווח התנועה של מפרק הכתף. שיא השכיחות של הסתיידות בכתף הוא בעשור החמישי לחיים והתופעה שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים. עם ההתקדמות בגילאים התופעה הופכת לשכיחה פחות ומעל גיל 70, נדיר מאוד למצוא מטופל הסובל מבעיה זו.

הגורמים להסתיידות בכתף

נכון להיום לא ברור עדיין מהם הגורמים להסתיידות בכתף. יחד עם זאת, ידועים מספר גורמי סיכון, הכוללים ביצוע תנועות חוזרות ונשנות המובילות לעומס יתר על הכתף, בדגש על עבודת כפיים בזמן שהכתף מורמת או אימון יתר של הכתף בחדר הכושר לדוגמה. גורמים נוספים יכולים להיות טראומה למבנים שריריים או גרמיים, יציבה לקויה (כתפיים משוכות לפנים היוצרות מתח בשרירים למשל), חולשה ניכרת של השרירים האחראים לייצוב הכתף (rotator calf) ועוד. יש לציין כי הסתיידות בכתף היא מצב חולף שלא גורם לנזק קבוע בכתף.

התסמינים של הסתיידות בכתף

התסמינים של הסתיידות בכתף, מופיעים בקרב %20 – %5 אחוז מהאוכלוסייה, לרוב בין גיל 50 – 30 ובאים לידי ביטוי בכאבים. הכאבים המאפיינים הסתיידות בכתף מופיעים בזמן ביצוע של תנועות שבהן היד מורמת לצד, בזמן הזזת היד מאחורי הגב, בזמן שכיבה על הצד המעורב ואף בזמן שכיבה על הצד הבריא. בבדיקה גופנית ניתן לזהות בחלק מהמקרים חוסר הרמוניה בתנועה של הכתף יחסית לשכמה, שיבלוט בהרמת היד הצידה או קדימה בהשוואה ליד הבריאה.

המטופלים סובלים מהתקף בודד או ממספר התקפים חדים שביניהם תקופות של רגיעה על רקע ספיגת ההסתיידות. ההתקף החריף נמשך לרוב בין שבוע לעשרה ימים אך התקף תת-חריף, יכול להימשך אף מספר שבועות. בזמן ההתקף מלבד הכאבים, הכתף עשויה להיות רגישה למגע, נפוחה וחמה, בשל הדלקת המקומית.

תסמונת הצביטה

הסתיידות בכתף עשויה במקרים מסוימים להוביל להתפתחות של תסמונת הצביטה, הבאה לידי ביטוי בתסמינים הבאים:

  • כאבים המופיעים בזמן הרמת היד – הכאב במקרה הזה ממוקם בעיקר בחלק הקדמי של ראש הזרוע. הוא מוחמר בזמן הרמת היד מעל גובה השכמה, הרחקת המפרק מהגוף, הישענות על הצד הפגוע, הושטת היד מאחורי הגב והרמת משקלים.
  • כאבים בזמן שכיבה על הצד וכאבים ליליים – בזמן ישיבה ובזמן עמידה, כוח המשיכה מושך את הזרוע כלפי מטה ומרחיק במידה מסוימת את ראש עצם הזרוע מהמבנים האנטומיים הממוקמים מעליו. לעומת זמן בזמן שכיבה, מתרחשת תנועה כלפי מעלה של ראש עצם הזרוע וכתוצאה מכך האזור הדלקתי מתחכך במבנים האנטומיים שמעליו, מה שמוביל להחמרת הכאבים. כמו כן שכיבה על הצד הפגוע מובילה להפעלה של לחץ ישיר על אזור הדלקת וגורמת להחמרת הכאבים במנגנון דומה.
  • הגבלה מדומה בהנעה האקטיבית – נהוג להבחין בין הגבלה אמיתית לבין הגבלה מדומה. הגבלה אמיתית בהנעה האקטיבית של הכתף היא תוצאה של שינויים ניווניים בשרירים הגורמים לחולשה משמעותית בשרירים או תוצאה של קרעים נרחבים בשרירים למשל. הגבלה מדומה לעומת זאת היא הגבלה המתפתחת כניסיון להימנע מכאב. כפיצוי על המוגבלות בתנועה, נכנסים לפעולה מנגנוני פיצוי הכוללים למשל הזזה מוגזמת של השכמה ושל עמוד השדרה. מנגנונים אלה יכולים לגרום להופעה של כאבי צוואר, כאבי שכמות, כאבי גב ועוד.
  • הגבלה בהנעה הפסיבית – הנעה סבילה או פסיבית היא הנעה של היד על ידי גורם חיצוני כמו פיזיותרפיסט או רופא, שלא מפעילה עומס על השרירים. כחלק מהתהליך הדלקתי וכתוצאה משימוש מועט ביד, נוצרות סביב המפרק הידבקויות המובילות להגבלה ביכולת ההנעה הפסיבית של המפרק. מצב זה נקרא כתף קפואה או כתף נוקשה  

דרכי טיפול בהסתיידות בכתף

בשיטות הרפואה הקונבנציונליות, הטיפול בהסתיידות בכתף בזמן התקף חד, כולל שימוש בתרופות נגד כאבים ובסוגים שונים של תרופות נרקוטיות בהתאם לצורך. כמו כן ברפואה הקונבנציונלית נהוג לטפל במקרים הקשים של באמצעות הזרקות של קורטיזון שרק מקלות על הכאב בכתפיים. הטיפול היחיד שיש בכוחו לפורר את הסתיידות בכתף הוא באמצעות טיפול בגלי הלם.

במרפאת אלטרנטיבה מוצעים מגוון טיפולים לסובלים מהסתיידות בכתף, הכוללים בין היתר שילוב של גלי הלם, דיקור נוירולוגי, שיטת קאופמן ופולסים אלקטרומגנטיים. השילוב הטיפולי הזה נמצא כטוב ביותר לבעיה. מעניין לדעת כי מנגנון הפעולה של גלי הלם במקרה של הסתיידות בכתף עדיין לא ידוע שכן לא מדובר בפינוי המשקעים בדומה לפינוי משקעים בדרכי השתן.

גלי ההלם יוצרים שינוי בסביבה הפיזיקלית והכימית סביב ההסתיידות ולאחר מכן מתחיל תהליך של ספיגה הנמשך מספר חודשים. שיעורי ההצלחה של הטיפול המבוסס על גלי הלם גבוה מאוד. בין 80-65 אחוז מהמטופלים מדווחים על הטבה מלאה והיתר נהנים משיפור משמעותי בתסמינים.

לקבלת פרטים נוספים על הטיפולים המתאימים לסובלים מהסתיידות בכתף ולקביעת מועד לפגישת ייעוץ עם מומחה, צרו קשר עוד היום עם מרפאת אלטרנטיבה הקרובה לביתכם, בטלפון מספר 072-3902476.

 

כתבות נוספות
בדיקת אלמנטור בסיסית
מחקרים על גלי הלם
גלי ההלם ורבים מהמכשירים המפיקים אותם זכו להכרה מטעם רשויות השוק האירופאי המשותף, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, ומשרד הבריאות, ונחשבים לאחת מהטכניקות האפקטיביות ביותר בתחומי האורתופדיה והראומטולוגיה. לפניכם מקבץ מחקרים מדעיים מבוקרים שהתבצעו על ידי מיטב המוסדות הרפואיים והאקדמיים ברחבי העולם, ומשקפים את האפקטיביות...
טיפול בפריצת דיסק ללא ניתוח
בקרב הציבור הרחב קיימת אמונה רווחת מאוד לפיה הטיפול היחיד המתאים לסובלים מפריצת דיסק הוא ניתוח גב - האם זה נכון בכל המקרים? קראו
מלאו פרטים ונחזור אליכם
שלח
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ