שיחת יעוץ עם מומחה

072-3969755

דלקת בכף היד

דלקת בכף היד
דלקת בכף היד

דלקת בכף היד היא בעיה שכיחה, בעיקר אצל נשים.
הרבה פעמים אנחנו נתקלים בשאלה: מדוע דלקת בכף היד לא עוברת מעצמה? למה אצל אחרים זה עבר ואצלי לא? נשים רבות מספרות על חברות שסבלו מדלקת והדלקת החלימה לאחר זמן קצר. מדוע דלקת בכף היד הופכת אצל נשים רבות לבעיה כרונית שקשה להיפתר ממנה?

מהי דלקת בכף היד?

דלקת בכף היד הוא מונח המתייחס למספר מצבים דלקתיים בגידים של כף היד. לעיתים מדובר בדלקת בגיד של האגודל (או הגיד המיישר את האגודל). לעיתים נוטים להתבלבל ולכנות את המצב בשם תעלה קרפלית (או תסמונת התעלה הקרפלית Carpal Tunnel Syndrome). במצבי תסמונת תעלה קרפלית קיימים כאבים עזים בשורש כף היד. לעיתים, חלק מהטיפול של תסמונת התעלה הקרפלית מזכיר את הטיפול בדלקת בגיד האגודל, אך מדובר בשתי בעיות שונות לחלוטין.

במקרה של דלקת בגיד האגודל מדובר יותר בכאב באיזור הגידים של האגודל. הכאבים עשויים להיות עזים ולהגביל תנועות בסיסיות כמו החזקה של חפצים וכיפוף של האגודל. הכאבים העזים נובעים בהרבה מקרים לא רק מהמצב הדלקתי, אלא מכאבים המוקרנים מעצב שעובר בסמוך לגיד האגודל (העצב הרדיאלי).

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

בעקבות הטיפול אני יכול לנגן ולא לחוש את הכאב...

מהם התסמינים לדלקת בכף היד?

  • כאבים עזים בעת ביצוע פעולות עם כף היד
  • ניתן לבצע מבחן הנקרא מבחן פינקלשטיין – מקפלים את האגודל ושאר אצבעות היד מקופלות כך שהן מסתירות את האגודל. בו בעת מקפלים את כל כף היד לכיוון מטה. אם הפעולה הזו יוצרת כאב – סביר להניח שמדובר בדלקת בגיד כף היד.
  • קושי להחזיק חפצים כמו החזקת ספל קפה או צלוחית.

 

מהם הגורמים לדלקת בכף היד?

  • פעולות מונוטוניות (חוזרות ונשנות) המגרות את הגיד כגון הרמת תינוקות (דלקת בגיד כף היד שכיחה מאוד בנשים לאחר לידה. הרמת התינוק בחודשי חייו הראושנים יוצרת עומס רב על מבנה כף היד, בעיקר בנשים עם חולשה קיימת של רצועות וגידים ), בעלי מקצועות המערבים פעולות כמו הרמה שכיחה של משאות, נגרים (שימוש רב בפטיש) או מקצועות המערבים פעולות כמו הקלדה רבה או נשים העוסקות בפדיקור – מניקור, העושות שימוש רב באגודלי הידיים.
  • מערכת חיסון ירודה המשפיעה על בריאות וחוזק רקמות חיבור כגון גידים ורצועות.

 

טיפול קונבנציונלי בדלקת בכף היד

טיפול בדלקת בכף היד מתבסס ברפואה הקונבנציונלית בעיקר על הזרקת סטרואידים לגיד המודלק, מנוחה, טיפול תרופתי כגון כדור אנטי דלקתי או משחה אנטי דלקתית לטיפול מקומי בגיד הבעייתי.

ניתוח גם הוא נחשב כפיתרון אך יש סיכונים הקשורים בעיקר לפגיעה בעצבים של כף היד – דבר שעשוי לגרום להפחתה בתחושה באיזור גיד האגודל. במקרה כזה הסבל שלפני הניתוח מתגמד לעומת הפגיעה באיכות החיים עקב ניתוח לא מוצלח לבעייה.

שימוש במקבע אורטופדי בהרבה מקרים מקבעים את האיזור (כפי שעושים בבעיות של מרפק טניס או כאבים בשורש כף היד). הקיבוע מונע חיכוך של הגידים ומפחית עומס מהמיפרק

 

דלקת בשורש כף היד
דלקת בשורש כף היד

דלקת בכף היד – אז למה זה לא עובר?

במקרים של דלקת בכף היד שאינה מחלימה יש צורך לבדוק האם יש קשר למצב מערכתי כמו בעיה במיפתח החזה – או בעיה במקלעת העצבים היוצאים מהצוואר (Brachial Plexus). מצב זה מכונה לחץ נוירו-וסקולרי, שמשמעותו לחץ על עצבים היוצאים מעמוד השידרה הצווארי ומעצבבים את היד. לעיתים מכנים מצב זה בשם TOS = Thoracic Oultlet Syndrome). מצב כזה עשוי לעכב החלמה של בעיות בכף היד כמו דלקת בכף היד, מרפק טניס ולהחמיר מצבים של תסמונת תעלה קרפלית (Carpal Tunnel Syndrome).

לפעמים אם נמנעים מהפעולה שמגרה את הכאב בגיד הדלקת חולפת מעצמה. הבעייתיות בדלקת בכף היד היא עצם "ההתנזרות" מפעולות המגרות את הגיד. לפעמים זה כרוך בחופשת מחלה ארוכה מהעבודה, אם העיסוק או תחביב גורמים להחרפת המצב. לפעמים לחלק מהסובלים מהבעיה אין ברירה אלא לעבור הסבה מקצועית. מערכת חיסונית חלשה מעכבת את ריפוי התאים והרקמות הקשורים לדלקת ותזונה עשירה בסוכרים אף היא קשורה למקרים באים דלקת זו הופכת לבעיה כרונית.

טיפול משולב בדלקת בכף היד

טיפול בדלקת כף היד משלב דיקור יפני יחד עם גלי הלם במקרה הצורך. דיקור יפני מטפל גם בסיבה המערכתית שמעכבת את החלמת הדלקת. סיבה מערכתית יכולה להיות גם מערכת חיסונית חלשה שאינה יודעת להתמודד כראוי עם מצב דלקתי. לדיקור יפני טיפולים מיוחדים לחיזוק המערכת החיסונית. למערכת החיסונית קשר הדוק לחוזק ולבריאות של רקמות שונות בגופנו ובכללן גידים, שרירים ורצועות.

מלאו פרטים ונחזור אליכם
שלח
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ